اگر معلم یا والدین یک کودک درونگرا هستیم چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

چند نکته که معلم یا مربی کودکان درون گرا باید رعایت کنند:

1. جای نشستن بچه های درون گرا و آرام و ساکت را نباید در فضای شلوغ و پررفت و آمد قرار دهیم چون آنها در این فضاها احساس خطر می کنند و ساکت تر عمل می کنند و تمرکزشان نسبت به درس هم کم می شود.

2. روش درسی مان را باید به گونه ای انتخاب کنیم که برای هر دو گروه برون گرا و درون گرا مناسب باشد. ولی متاسفانه تدریس در اغلب مدارس مناسب کوکان برون گرا است. کودکان برون گرا به کارهای پرجنب و جوش و دسته جمعی علاقه دارند در حالی که کودکان درون گرا، آرامش، کتاب خواندن و پروژه های مستقل و فردی را بیشتر ترجیح می دهند . سعی کنیم به عنوان معلم این کارها را عادلانه در کلاس درس تقسیم کنیم.

3. در فعالیت های گروهی نقش های راحت تری به کودکان درونگرا بدهید.

4. بچه های درون گرا را مجبور به سخنرانی در کلاس نکنید. اجازه دهید ابتدا او در یک گروه کوچک تمرین کند و پس از اینکه او احساس کند که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت و اعتماد به نفس لازم را پیدا کند از او بخواهید که در جمع کلاس صحبت کند و اگر احساس می کنید که او هنوز می ترسد او را مجبور نکنید. متخصصان براین باورند که تجربیات منفی از سخنرانی در ملاﺀ عام در دوران کودکی می تواند ترس همیشگی از صحنه را در بچه ها باقی بگذارد.

5. اگر ما به عنوان معلم تجربه ای از ترس از صحبت کردن در جمع و سخنرانی در جمع داریم در کلاس آنرا تعریف کنیم چون بسیاری از کودکان خجالتی از اینکه بدانند معلمشان هم به اندازه آنها خجالتی بوده هیجان زده می شوند و این تکنیکی است که کمک می کند اعتماد به نفس این بچه ها بالا رود و مشکل کم حرفی آنها سریعتر رفع شود.

6. اگر معلم هستیم از دانش آموزان اجتماعی و برون گرای خود لذت ببریم اما یادمان نرود که به بچه های درون گرا هم توجه کنیم بچه های خجالتی آرام و توداری که به تنهایی علاقه به آزمایشات شیمی و هنر و فرمول های ریاضی دارند آنها هنرمندان، مهندسان و متفکران فردا هستند.


چند نکته که والدین کودکان درون گرا باید رعایت کنند:

1. اگر می خواهید فرزند درون گرایتان مهارت های اجتماعی و مهارت های زندگی را یاد بگیرد هرگز او را خجالتی خطاب نکنید چون او این برچسب را باور می کند و فکر می کند خجالتی بودن جزئ ویژگی های ثابت و شخصیتی اوست و آن را می پذیرد او هم چنین می داند که خجالتی یک کلمه منفی در جامعه است و این اعتماد به نفسش را کاهش می دهد و بچه ها هنگامی که از نظر عاطفی تهدید شوند یادگیری را متوقف می کنند.

2. اگر او با بچه ها هماهنگ نمی شود و سازگاری ندارد او را مجبور نکنید و وارد شدن به موقعیت های جدید و افراد جدید را آهسته و به تدریج اعمال کنید.

3. کودکان درون گرا اغلب یک یا دو علاقه شدید دارند و عموماً به علایقه شان وفادار هستند که در واقع این نوع شدت و علاقه می تواند پیش زمینه رشد و توسعه استعداد شود این کودکان را به خاطر این علایق و استعداد شان تحسین کنید و به آنها کمک کنید تا دوستانی که با آنها هم فکر هستند پیدا کنند حتی اگر خارج از محیط مدرسه باشد.

4. از فرزندانتان به روش ملایم و بدور از قضاوت و سرزنش با سوال های واضح و مشخص اطلاعات بگیرید مثلا به جای پرسیدن امروز مدرسه چطور بود؟ واضح بپرسید که امروز در کلاس ریاضی چه کار کردی؟

5. به او کمک کنید تا صحبت کردن را در منزل جلو شما تمرین کند.

6. به او توصیه کنید که زودتر شرکت کردن در بحث کلاس راحت تر است تا اینکه صبر کند و استرس داشته باشد.

7. موضوعات و کارهایی که انرژی بیشتری به او می دهد و دوست دارد را پیدا کنید و بگذارید به آنها بپردازد.

8. چیزی که ممکن است بیشتر از همه کودک درون گرا از آن بترسد شکست خوردن در ملاﺀ عام است. فرزندانان را تشویق کنید تا در مسابقات کم خطر که دور از محل زندگیتان است شرکت کند و به او کمک کنید تا کاملاً تمرین کند و تا جایی که ممکن است در مورد اتفاقاتی که ممکن است بیفتد و او شکست بخورد هم با او صحبت کنید و بگوئید که اگر نفر آخر هم شد دنیا به آخر نمی رسد و زندگی هم چنان ادامه دارد.

9. اگر با رعایت نکات گفته شده باز هم فرزندتان به برقراری ارتباط با دیگران یا صحبت کردن در جمع تمایلی نشان نمی دهد صبر کنید گاهی اوقات او بیشتر از اینها زمان نیاز دارد تا خودش را بسازد و وارد جمع کند.

10. نکته آخر اینکه یادمان باشد که درون گرایی جزئ شخصیت یک سوم افراد جامعه است و فرزند نیاز دارد که مهارت های اجتماعی را یاد بگیرد و دوست پیدا کند نه اینکه به پرتحرک ترین و فعال ترین بچه مدرسه تبدیل شود. او با همین شخصیت هم می تواند در آینده جزئ محبوب ترین و جذاب ترین شخصیت ها باشد.
و یادمان باشد که علایق و آرزو های خودمان را بر او تحمیل نکنیم و همواره به یاد داشته باشیم که راه های زیادی وجود دارد که به یک زندگی رضایت مند و شاد ختم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *