افسردگی در کودکان

افسردگی یک بیماری روانی است که گاهی کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود که آن‌ها برای یک دوره زمانی طولانی احساس غم، عصبانیت و ناکامی کنند. در گذشته، متخصصان بر این باور نبودند که کودکان نیز ممکن است دچار افسردگی شوند امّا اکنون دانشمندان معتقد شده‌اند که افسردگی عمده (حاد) در بین کودکان بسیار شایع است. كم حرفی، منزوی شدن، پرخاشگری و خجالت از نشانه‌های افسردگی‌كودكان است.وقتی می‌شنویم كسی دچار افسردگی است به فكرمان خطور نمی‌كند كه شخص بیمار كودكی خردسال باشد، اما باید گفت كه كودكان و حتی نوزادان نیز دچار افسردگی می‌شوند. زیان آورترین و مخرب ترین پیامد عقده حقارت در کودکان افسردگی است که همه زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. در سال های اخیر به افسردگی بویژه افسردگی خانم ها توجه ویژه شده اما افسردگی در کودکان را کسی جدی نمی گیرد.


داستان وحید
وحید پسری باهوش بود که از نظر درسی همیشه جز بهترین ها بود و خیلی هم حساس بود و اگر نمره درسی اش ذره ای کم می شد خیلی ناراحت می شد و در روحیه اش تاثیر منفی می گذاشت مادر او سالها بود که دچار افسردگی بود و دارو مصرف می کرد. وحید دوران دبیرستان در مرکز استعدادهای درخشان مشغول به تحصیل بود و مدیر و همه معلمانش فکر می کردند او رتبه تک رقمی کنکور می شود و او مورد توجه همه معلمانش و مدیر دبیرستان بود او سال سوم دبیرستان داشت خودش را برای المپیاد ریاضی آماده می کرد و در این زمینه هم تلاشش را کرد اما موفق نشده جز نفرات برتر شود و این در روحیه او خیلی تاثیر منفی گذاشت بطوری که یک مرتبه دچار افسردگی شدید شد و آنقدر حالش بد بود که دیگر مدرسه هم نمی توانست بیاید. مدیر و معلم های او همه نگران بودند. او سال سوم را تمام کرد و سال پیش دانشگاهی را نتوانست مدرسه برود و مدیرش هم خیلی برای مداوای او تلاش کرد. او با یک سال وقفه تحصیلی توانست پیش دانشگاهیش را در مدارس بزرگسالان بگذراند و در یکی از رشته های مهندسی دانشگاه تهران پذیرفته شد اما کماکان تحت درمان بود و دارو مصرف می کرد.
کودکانی که در خانواده ای باشند که فردی دارای افسردگی است در آن خانواده زمینه مساعدتری برای متبلا شدن به افسردگی دارند و باید این کودکان بیشتر مراقبت شوند چون حتی اگر افسردگی ارثی هم نباشد یک فرد افسرده رفتارش روی بقیه اعضای خانواده مخصوصا کودکان تاثیر می گذارد و به قول معروف افسرده دلی افسرده کند انجمنی را.


علائم افسردگی در کودکان
1- بچه های افسرده کمتر در مورد خودشان حرف می زنند
بچه هایی که افسرده هستند فکر می کنند که حرف و نظرشان برای دیگران بی ارزش اسست و احساس می کنند اگر با دیگران صحبت کنند از طرف آنها محکوم و سرزنش می شوند لذا ترجیح می دهند ساکت و کم حرف باشند و اغلب مواقع هم خودشان را گناهکار می دانند.
2- کودکان به ظاهر موفق اما افسرده در بزرگسالی به بن بست می رسند.
3- کودکان افسرده معتقدند که کار و تلاش آنها به شکست می انجامد.
کودکان افسرده شکست را به عوامل درونی خود نسبت می دهند و نه نحوه عملکرد و روش کارشان پس هیچوقت هم نسبت به اینکه راهکار خود را تغییر دهند رغبتی نشان نمی دهند آنها فکر می کنند ناف آنها را با شکست بریده اند و آنها شانسی برای موفق شدن ندارند و سرنوشت اینگونه ایجاب کرده که آنها همیشه محکوم به شکست باشند آنها از ترس شکست جرات ندارند دست به کارهای بزرگ و خارق العاده بزنند.
4- بچه های افسرده برای انجام کاری داوطلب نمی شوند.
این بچه ها چون خودشان را قبول ندارند و فکر می کنند که همکاریشان برای کسی موثر نیست هنگامی که از آنها برای انجام کاری یا حتی بازی تقاضایی می شود پا پیش نمی گذارند و دچار اضطراب می شوند.آنها اصلا باور ندارند که کسی مشتاق باشد آنها را در جمع خودشان بپذیرد.
5- کودکان افسرده گوشه گیر و منزوی هستند و از حضور در جمع هراس دارند.
این کودکان خود را بی ارزش تر از آن می پندارند که بتوانند رابطه دوستانه با کسی برقرار کنند آنها فکر می کنند چون آنها روش برخورد و ارتباط با دیگران را بلد نیستند دیگران از آنها رنجیده می شوند آنها شاید بتوانند یک رابطه دوستانه را شروع کنند اما از ادامه دوستی ناتوانند و ترجیح می دهند که همیشه تنها باشند.
6- کودکان افسرده تصور می کنند که انواع بیماری ها را دراند
این کودکان جون درد و رنج های روحی را تجربه می کنند دوست دارند خود را از نظر جسمی هم بیمار نشان دهند تا مورد ترحم و دلسوزی دیگران واقع شوند شاید دیده باشید کودکب را که به خاطر مشکلاتی که در مدرسه از نظر ترس و اضطراب برایش پیش می اید خودش را به بیماری می زند که مدرسه نرود.
7- دروغگویی و حسادت در بین بچه های افسرده متداول است
کودکان افسرده از شرایطی که دارند راضی نیستند و همیشه آرزو می کنند ای کاش جای فرد دیگری بودند با موقعیتی بهتر و بالاتر و این کمبود باعث می شود آنها برای سرپوش گذاشتنش انواع دروغ ها را بگویند و خود را در بین همسالانشان بالاتر از انچه هستند نشان دهند.آنها نسبت به هم سن و سالانشان بخیل و حسود هستند چون همیشه نسبت به موقعیت آنها حسرت می خورند و فکر می کنند از عهده ی کارهایی که دوستانشان بر می آیند آنها بر نمی آیند پس خیال پردازی می کنند و یا به آنها حسادت می ورزند آنها فکر می کنند اگر وسایل و امکاناتی را که دوستانشان دارند آنها نیز داشته باشند می توانند توجه بقیه را به خودشان جلب کنند و همه آنها را دوست داشته باشند این بچه ها هنگام معاشرت با بچه های دیگر خودخوری می کنند و انرژی خود را برای انجام کارهای مهم از دست می دهند.حسادت از سن 12 تا 15 سالگی که سن حساسی است درد و رنج زیادی را به کودکان افسرده تحمیل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *